Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene al Republicii Moldova

Ambasada Republicii Moldova în Statul Israel

A A A

Principalele vizite bilaterale

 

În Statul Israel:

 

  • 28 aprilie - 6 mai 1993 - Prim-ministrul Republicii Moldova, dl Andrei SANGHELI.
  • 5 - 10 aprilie 1997 - Ministru de Stat al Republicii Moldova, dl Nicolae CERNOMAZ.
  • 22 - 24 iunie 1997 - Preşedintele Republicii Moldova, dl Petru LUCINSCHI.
  • 26 - 30 iulie 1998 - Primarul Municipiului Chişinău, dl Serafim URECHEAN.
  • 5 - 7 ianuarie 2000 - Preşedintele Republicii Moldova, dl Petru LUCINSCHI.
  • 26 octombrie 2004 - Viceprim-ministrul Republicii Moldova, dl Valerian CRISTEA.
  • 21-23 noiembrie 2004 - Preşedintele Republicii Moldova, dl Vladimir VORONIN.
  • 23-24 noiembrie 2006 - Ministrul Afacerilor Externe, dl Andrei STRATAN
  • 17-21 iunie 2007 - Ministrului Sănătății al Republicii Moldova, dl Ion ABABII.
  • 6 - 9 noiembrie 2007 - Preşedintele Parlamentului Republicii Moldova, dl Marian LUPU.
  • 20 – 21 iunie 2009 - Președintele Republicii Moldova, dl Vladimir VORONIN.
  • 5-8 mai 2010 - Ministrul Justiției al Republicii Moldova, dl Alexandru TĂNASE.
  • 19-22 iunie 2011 - Viceprim-ministru, Ministru al Afacerilor Externe al RM, dl Iurie LEANCĂ.
  • 15-17 noiembrie 2011 - Ministrul mediului RM, dl Gheorghe ŞALARU şi vice-ministrul aceleaşi instituţii dl Radu BAJUREANU.
  • 14-16 mai 2012 - Prim-ministrul Republicii Moldova, dl Vladimir FILAT.
  • mai 2012 - Primarul Municipiului Chișinău, dl Dorin CHIRTOACĂ.
  • 13-18 octombrie 2012 - Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, dl Vasile BUMACOV.

 

În Republica Moldova:

 

  • 8-9 iulie 2001 - Directorul General-adjunct al Ministerului Afacerilor Externe al Statului Israel, dl David PELEG.
  • 9-13 iunie 2002 - Președintele Grupului parlamentar de prietenie Israel-Moldova, dl Alexander TZINKER.
  • 9 – 11 iulie 2003 - Preşedintele Statului Israel, E.S. Dl Moshe KATSAV.
  • 17 - 18 octombrie 2007 - Ministrul Turismului al Statului Israel, dl Yitzhak AHARONOVITCH.
  • 1-4 septembrie 2011 - Viceprim-ministrul, Ministru al Afacerilor Externe al Israelului, dl Avigdor LIBERMAN.